داستان متانول و پتروشیمی های زاگرس، فن آوران و خارک
چهارشنبه، 11 بهمن 1396

💎داستان متانول و پتروشیمی های زاگرس، فن آوران و خارک

📌آمارها نشان می دهد مقدار تولید متانول توسط چین طی سال 2017 افزایش یافته است. شرکت های بزرگ تولید متانول در چین واحدهای جدید متانولی خود را استارت زده اند البته در طرف مقابل تقاضا به شکل قابل توجهی افزایش یافته است.
📌ابتدا اینکه چینی ها برای مسائل زیست محیطی به متانول بعنوان جایگزین سوخت نگاه می کنند و دوم آنکه واحدهای عظیم MTO (متانول به الفین) توسط شرکت چانگژو چین افتتاح شده که بالطبع نیازمند مصرف متانول است.
📌متانول، تمیز و ارزان است بنابراین استراتژی چینی ها اختلاط آن با بنزین جهت افزایش آرام سوزی و مبارزه با آلودگی هوا است. فن اوری دیگ بخار که از متانول به جای زغال سنگ جهت گرمایش منازل در چین بهره می برد بسیار مورد حمایت و توصیه دولت چین است. این فناوری ابتدا به صورت آزمایشی در استان های شاندونگ، هبی و هنان مورد استفاده قرار گرفت و حالا در شمال چین، استفاده از دیگ بخار بسیار محبوب شده  و سرمای بیش از حد در چین مصرف متانول را افزایش داده است.

📌برخی از کارخانه ها برای گرمایش خود، دیگ بخار صنعتی ساخته اند و به جای زغال سنگ به سمت متانول رفته اند و این باعث کاهش آلایندگی آنها شده است.

📌در سال 2018 چینی ها مقدار تولید متانول را 4میلیون تن افزایش می دهند که این به معنای نرخ رشد 5درصد است. کارخانه هایی همچون Anhui ، Mongolia  و Luxi Chemical در نیمه نخست سال جاری کارخانه های خود را افتتاح می کنند. بعید است که در سه ماه نخست سال 2018 واحدهای متانولی به مدار تولید وارد شوند اما انتظار می رود بتوانند در نیمه دوم تولید را افزایش دهند.

📌در بخش تقاضا، سه عامل مهم وجود دارد. فناوری تبدیل متانول به اولفین، استفاده از متانول در صنایع پایین دستی و همچنین استفاده به عنوان سوخت.

📌در این فن آوری که متانول به اولفین تبدیل می شود، 3 کارخانه جدید در ماه آینده میلادی افتتاح می شوند. Jilin Connell ، Inner Mongolia و Huating Zhongxu نیازمند 3.3میلیون تن متانول در سال هستند. برای سال 2018 باید ببینیم آنها دقیقا چه زمانی و با چه ظرفیتی کار را شروع می کنند.

📌اگر فرض کنیم چین کمونیستی به سیاست های فعلی خود (حفاظت از محیط زیست) پایبند بماند، این یعنی مقدار مصرف زغال سنگ کاهش و مقدار مصرف متانول به عنوان سوخت پاک و ارزان به شدت رشد می کند. مادامی که این شرایط فراهم باشد، نباید منتظر کاهش قیمت یا مقدار مصرف متانول بود. با این حال به دلیل خروج آمریکا از معاهده زیست محیطی پاریس از سوی ترامپ تداوم پایبندی چین به این قرارداد مشخص نیست.

📌در نهایت اینکه 4 کارخانه تولید کننده صنایع پایین دستی متانول طی سال 2018 راه اندازی می شوند که مصرف سالانه آنها تنها 440هزار تن است لذا نمی توانند تاثیر مهمی برای بازار متانول داشته باشند.

👆🏻📌مجموع عوامل نشان می دهد متانول به عنوان کالایی پر مصرف در چین طی سال های بعدی خودنمایی می کند اما این رویداد تا زمانی ادامه دارد که چین به تعهدات زیست محیطی و کاهش آلایندگی پایبند باشد.

👈🏻👈🏻قیمت متانول جهانی را با قیمت های پیش بینی شده در صورت های مالی شرکت های زاگرس، فن آوران و خارک مقایسه کنید و نرخ ریالی دلار را نیز درنظر بگیرید تا از سود اعلامی شرکت های بالا مطمئن شوید.

👈🏻👈🏻سابقه و آتیه شرکت های فوق را با گراهام سنج و بافت سنج مجدداً بررسی کنید.