كاهش سود سپرده ، به مانند فشار به یکی از ظروف مرتبطه
چهارشنبه، 22 آذر 1396


📌 در شیمی مبحث ظروف مرتبطه، مربوط به ظروفی است که تحت تاثیر یک فشار مساوی با یکدیگر مرتبطند و فشار بر یکی باعث افزایش ارتفاع دیگران می شود. بازار پول و نقدینگی نیز با تقریب خوبی شبیه همین ظروف مرتبطه اما با ساده سازی هستند.

📌سطح نقدینگی در هریک از این بخش ها متناسب با بازدهی است که عاید شخص می شود.

📌 اگر سودی که بانک ها به سپرده ها پرداخت می کنند کاهش یابد، نمی توان انتظار داشت که نقدینگی همچنان به صورت سپرده گذاری که مدتها به عنوان یک سرمایه گذاری بدون ریسک در ایران شناخته می شد، باقی بماند.

📌 بالابودن سود سپرده به گونه ای بود که اثرات تورمی نیز آن را مهار نمی کرد، با این حال بانک مرکزی قصد دارد در ادامه کاهش نرخ بهره بانکی، نرخ سود سپرده را به کمتر از تورم فعلی یعنی 10% برساند.

📌 به این صورت بخش زیادی از نقدینگی باید از حالت سپرده خارج شود و برای مثال به بازار اوراق درآمدثابتی وارد شود که دولت در بودجه 97، 38هزارمیلیاردتومان ازطریق آن تامین مالی خواهد کرد. بنابرین بورس یکی از مقاصد حتمی ظروف مرتبطه ناشی از کاهش نرخ سود سپرده بانکی است. اما نقدینگی ورودی به بورس این بار لزوماً به سهام وارد نخواهد شد و دولت انتظار دارد بخشی از تامین مالی خود را از این طریق انجام دهد.

📌امروز سود سپرده در سطحي كاهش يافته كه بخشي از سپرده های کوتاه مدت به  انگيزه كسب سود بيشتر، راهي بازارهاي ديگر  از جمله سپرده های بلندمدت تر شده است. اضافه کردن هزینه هایی مانند مالیات به سپرده های بلندمدت، معادل کم کردن بیشتر سود بدون ریسک و فشار به نقدینگی بانک هاست.

📌دولت انتظار دارد با ادامه این فرآیند، با ركود فعلی مقابله کند و کوچ سپرده ها را به بخش های مولدتر اقتصادی باعث شود.


📌با لحاظ سیاست اقتصادی کنترل تورمی دولت، تاکنون سود بالاي سپرده، توجیه پذیر بود اما سود سپرده مانع ورود سرمايه جديد  به بخش بزرگی از اقتصاد شده بود .

📌اكنون اما با كاهش سود سپرده ، بخشي از سپرده ها در حال آماده شدن براي کوچ به بخش هائي است كه تاكنون ازلحاظ اقتصادی در مقایسه با سود سپرده توجیه ناپذیر بودند. آثار مثبت رونق اقتصادی ناشی از این تصمیم، با ادامه این سیاست اقتصادی بهتر دیده خواهدشد و به توسعه کسب وکار جدیدی که با نرخ های بازدهی پایینتر توجیه پذیرند می تواند به افزایش اشتغال نیز بینجامد.

📌با ادامه كاهش سود سپرده  در آينده توسط بانک مرکزی، تقاضاي اضافي وارد ديگر بخش های اقتصاد شده كه خود سیاستی رکودزداست.

📌 بانک مرکزی انتظار دارد با جذابتر شدن تولید با نرخ های بیشتر، اشتغال و عدالت اقتصادی بیشتری را برای جامعه ایجاد کند. از این حیث این حرکت بانک مرکزی در کوچانیدن سرمایه های راکدی که بازدهی رایگان قابل توجهی بدون ریسک و زحمت کسب می کردند، ستودنی است.

📌 دولت کوشیده است، اثرات تورمی محتمل ناشی از کاهش نرخ بهره را در بودجه 97 کشور با کنترل هزینه های بودجه خود به حداقل برساند تا ثبات اقتصادی ایجاد شده و مسیر توسعه اقتصادی هموار شود و همزمان تورم نیز به صورت کنترل شده ای باقی بماند.

📌 با انتقال نقدینگی به بازارهای موازی، در ماههای اخیر شاهد رشد حبابگونه سکه، ارز و گاه افزایش معاملات ملکی بوده ایم. شاخص بورس نیز چه روز گذشته و چه امروز، با افزایش حجم های قابل توجهی روبرو شد که از یکسو نشاندهنده ورود نقدینگی تازه نفس به بازار و از سوی دیگر نشانگر عزم دولت به منظور تقویت بازار به منظور ابزاری برای تامین مالی دولت و شرکت هاست.

📌 باید توجه داشت که بازدهی سفته بازانه از سهام بورسی، یک بازی جمع صفر است که برابر سودی که شما می کنید فرد یا افراد دیگری متضرر می شوند. بنابرین کسب بازدهی از این بازار نیازمند تجربه و تبحر است.